Niebezpieczne związki: artyści a władza.
Zapraszamy na pierwszą z debat festiwalowych, które odbędą się podczas dziesiątej edycji Literackiego Sopotu.
Marco Filoni, Tomasz Jastrun, Joanna Ugniewska w rozmowie z Justyną Sobolewską będą się zastanawiać jak na przestrzeni wieków oraz obecnie układają się relacje artystów i rządzących.
„Czy można zachować niezależność i twórczą autonomię tkwiąc w toksycznym, często niezamierzonym związku z tymi, którzy stanowią o naszym być lub nie być? Jak daleko może się posunąć artysta, aby przetrwać czas, w którym władza narzuca rygory i ograniczenia? Albo jak głęboko można uwierzyć tej władzy i stać się jej piewcą? Gdzie kończy się przyzwoitość a zaczyna zimna kalkulacja? Mamy nadzieję na ożywioną dyskusję" – zachęca Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora
Marco Filoni jest profesorem filozofii politycznej na Uniwersytecie Link Campus w Rzymie. Jest redaktorem „Treccani Libri - Istituto dell'Enciclopedia Italiana”. Jest doradcą naukowym firmy "Limes", a obecnie pisze dla "La Stampa" i "La Repubblica". Wśród jego najnowszych książek, przetłumaczonych na inne języki, są m.in. języki: „Il calcolo della paura” (2021); „Anatomia di un assedio. La paura nella città” (2019); „Inciampi. Storia di libri, parole e scaffali” (2019); „Lo spazio inquieto” (2014); „Kojève mon ami” (2013); „Il filosofo della domenica. La vita e il pensiero di Alexandre Kojève” (2008). W Polsce w roku 2020 nakładem Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego ukazała się „Anatomia oblężenia”, w przekładzie Joanny Ugniewskiej.
Tomasz Jastrun, poeta , prozaik, dziennikarz, od roku 1977 był związany z drugim obiegiem. W stanie wojennym redaktor podziemnego pisma literackiego „Wezwanie”, autor książek wydanych przez niezależne wydawnictwa. Od roku 1986 stały publicysta paryskiej „Kultury” , cykle „Dziennik zewnętrzny, oraz „Z ukosa”. W latach 1990 – 1994 Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attache kulturalny w Szwecji . Przez lata felietonista miesięcznika: „Twój Styl”, „Res Publica” „Architektura”, Rzeczpospolita (dodatek: Plus- Minus), tygodnika „Newsweek „ i Wprost”. Obecnie felietonista tygodnika „Przegląd” i miesięcznika „Zwierciadło”. Autor kilku powieści i wielu tomów wierszy. Opublikował m in. opowiadania dla dzieci: „Antoś i jeszcze ktoś”, poradnik, „Osobisty przewodnik po depresji”, powieści „Kolonia karna”, „Wyszedł z siebie nie wrócił”, opowiadania „Splot słoneczny” „Opiłki i okruszki”, wiele tomików wierszy, ostatni „Naprzeciw siebie”. Niedawno ukazała się jego książka „Dom pisarzy w czasach zarazy”, nakładem wydawnictwa Czarne Owca.
Joanna Ugniewska, profesor zwyczajny, długoletni wykładowca literatury włoskiej w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek naukowych, częściowo we współpracy z innymi italianistami, poświęconych m.in. Leopardiemu, romantyzmowi włoskiemu, współautorka i redaktorka naukowa: "Historii literatury włoskiej XX wieku" (PWN 2001), która otrzymała we Włoszech w 2002 nagrodę im. Flaiana. W 2011 opublikowała "Podróżować, pisać", (Zeszyty Literackie) poświęcone literaturze podróżniczej, a szczególnie tematowi podróży do Włoch. W 2014 również w Zeszytach Literackich ukazał się tom "Miejsca utracone". Współpracowała regularnie z „Zeszytami Literackimi”, teraz zaś z „Odrą”, „Czasem Literatury”, „Przeglądem Politycznym”. Jest autorką prawie 70 przekładów na język polski najwybitniejszych autorów włoskich, m. in. Tabucchiego, Magrisa, Eco, Craveri, Crocego, Fallaci, Camporesiego, Calassa, Agambena, itd. Za przekłady z literatury włoskiej otrzymała nagrodę ZAiKS-u w 2005 roku oraz nagrodę Zeszytów Literackich im. Pawła Hertza w 2012. W 2015 otrzymała nagrodę im. Staffa za Miejsca utracone, w 2017 za dzieło życia.